Latvijas Olimpiskās komandas dizaina koncepcijā iekļauti pieci dabas spēki

Mārtiņš Mālmeisters / BNS
13:31, 25. septembris 1

Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) trešdien plašāku sabiedrību iepazīstināja ar nākamā gada Latvijas Olimpiskās komandas vienoto tērpu dizainu.

Olimpiešu tērpu dizaina autori trešdien pauda pārliecību par veiksmīgi izvēlētu koncepciju, kas grafiskajā tēlā apvieno piecus dabas spēkus sportistu enerģijai un labiem panākumiem Soču ziemas Olimpiskajās spēlēs.

Īpaši sasauktā prezentācijā, LOK prezidents Aldons Vrubļevskis un ģenerālsekretārs Žoržs Tikmers ar pieaicinātajiem māksliniekiem, medijiem atklāja modes mākslinieces Natālijas Jansones veidotās tērpu skices, kā arī dizainera Gvido Zālīša izstrādāto Olimpiskās komandas kopējo dizaina konceptu, kā arī informēja par turpmākajiem iepirkuma konkursiem.

LOK ģenerālsekretārs Žoržs Tikmers, atklājot prezentāciju, izteicās, ka prakse, veidojot tērpus Olimpiešiem, katrā valstī atšķiras. “Ir neskaitāmi piemēri, kā nacionālās izlases izvēlas tērpties Olimpiskajās spēlēs. Ir piemēri, kur valstis izvēlas strikti balstīties uz nacionālajām krāsām un tās izmantot arī tērpu veidošanā, taču pēdējā laikā tendence ir mainījusies un kā viens no svarīgākajiem apstākļiem tiek minēts – spilgtums, pamanātība, kas atšķiras no kopējā. Spilgts piemērs ir Vācijas Olimpiskā delegācija Londonas un Vankūveras spēlēs.”

Tikmers turpina: “Iepriekšējos gados Latvijas komandai nebija kopējas dizaina koncepcijas uz apģērbiem un katrs no tiem atšķīrās. Šoreiz mēs vēlējāmies veidot kopēju dizainu visai apģērbu līnijai un tāpēc tika pieaicināta Latvijā plaši pazīstamā modes māksliniece Natālija Jansone, kura kopā ar dizaineri Gvido Zālīti izstrādāja šo kopējo konceptu.” 

Medijos un sabiedrībā pretrunīgi tiek vērtētas LOK izvēlētās tērpu krāsas – dzeltena un brūna. Parādes tērpu skiču autore, modes māksliniece Natālija Jansone gan šīs krāsas vērtē atzinīgi. Parādes tērpi būšot bēšos un brūnos toņos ar dzelteniem rakstiem. “Mūsu karoga krāsu nianses var sajaukt ar visu ko citu, kaut vai piemēram, ar austriešu karogu. Man liekas, ka brūna un dzeltena krāsa būs daudz redzamāka un pamanāmāka, un tajās ir apslēpts daudz no mūsu tautiskā. Daudzos Latvijas tautastērpos ir iekļautas šīs krāsas. Tāpat pirmo reizi koncepcija paredz, ka brūnā un dzeltenā krāsa būs uz visiem tērpiem, sākot ar sporta tērpiem un beidzot ar parādes tērpiem,” skaidro Jansone.

Dizaina koncepcijai izvēlēti pieci Latvijas ainavas elementi – ūdeņi, meži, lauki, saule un cilvēki, žurnālistiem pastāstīja dizaina koncepcijas autors Gvido Zālītis. Viņš uzsvēra, ka valstiskuma atribūtiem nav jābūt Olimpiskajās spēļu formas tērpu pamata elementiem, turklāt pasaulē regulāri mainās gan modes, gan grafiskā dizaina tendences. Zālītis ir pārliecināts, ka sportisti Olimpiskajās spēlēs ir kā vides reklāmas objekti, kam jābūt pamanāmiem.

Par “Varenajiem spēkiem” nosauktie elementi grafikās būs arī uz Latvijas sportistu sacensību apģērba un iesildīšanās tērpiem. Dzelteno krāsu sportistiem paredzētajā siltajā apģērbā, kurā atlēti tērpsies ārpus sacensībām, Zālītis nosauca par ļoti pamanāmu un asociējamu ar Latvijas zeltu – dzintaru. Olimpiešu apģērba koncepcija tapa kopš maija.

"Nav sliktu krāsu – tas ir interpretācijas jautājums," teica Zālītis. "Gribu, lai Latviju pasaulē pamana kā drosmīgu un inovatīvu," viņš piebilda.

Gandarīta par dizaina koncepciju ir Jansone. Viņa gan apšaubīja, vai Latvijas uzņēmumi izmantos iespēju Olimpiešu tērpus saražot pašu mājās, jo pasūtījums nelielā apjoma un dažādo izmēru dēļ būtisku pelņu nenodrošinās. “Tik nelielu pasūtījumu reti kurš gribēs,” viņa teica.

Arī Jansone atbalstīja atteikšanos no Latvijas karoga krāsām Olimpiešu apģērbā un piecu elementu iekļaušanu koncepcijā. "Katrā tautas rakstā ir šie pieci elementi, un tas arī ir spēks," teica modes māksliniece, kam izaicinājums bija radīto koncepciju iestrādāt apģērbā.

Dzeltenās un brūnās krāsas izvēli Jansone nosauca par labu risinājumu. Dzelteno krāsu māksliniece saistīja ar sauli un zeltu, bet brūno - ar zemi un rupjmaizi. Abu krāsu salikumu Jansone atzina par prātā paliekošu, kā arī gana neordināru, kas ļaus izcelties uz citu valstu tērpu fona. Savukārt sarkanā un baltā kombināciju viņa raksturoja kā plaši izplatītu, turklāt televīzijā toņu zuduma dēļ pazūd arī nelielās atšķirības līdzīgās krāsās. Jansone uzskata, ka karoga krāsas apģērbā nebūt nav obligātas. “Karogs ir svēta lieta. Nevajag noteikti tajā ietīties,” sacīja modes māksliniece.

Jansone aktīvi kritizēja Latvijas delegācijas tērpus 2010.gada Vankūveras ziemas Olimpiskajās spēlēs, tādēļ viņu uzaicināja iesaistīties apģērba radīšanā Soču Olimpiādei, aģentūrai BNS pastāstīja LOK prezidents Aldons Vrubļevskis.

Savukārt LOK ģenerālsekretārs Žoržs Tikmers informēja, ka atkarībā no ražotāju ieinteresētības varētu tapt arī Olimpiskā apģērba līnija līdzjutējiem.

Soču Olimpiskajās spēlēs Latvijas sportistiem publiskā iepirkumā iegādāsies trīs veidu apģērbus, kā arī atsevišķi – apavus. Konkursā par silto apģērbu iegādi uzvarēja Somijas uzņēmums "Halti Oy", iegūstot tiesības piegādāt apģērbus par 150 tūkstošiem latu. Somijas uzņēmuma ražotajā siltajā apģērbā sportistiem paredzēts tērpties ārpus sacensībām, un tas nebūs arī Latvijas atlētu formastērps atklāšanas ceremonijā. Par parādes apģērbu, sporta atpūtas tērpiem un apaviem konkursus vēl izsludinās.

Ziemas Olimpiskās spēles Sočos norisināsies no 7. līdz 23. februārim. Latvijas Olimpiskajā komandā varētu būt nedaudz vairāk kā 50 sportistu, tostarp hokeja valstsvienība, kas jau ir nodrošinājusi ceļazīmi uz Sočiem.

Komentāri (1)
Mārtiņš Kļaviņš pirms 7 gadiem

NU izskatās "Izcili" Pretīgi lai neteiktu vairāk!! Bet nav jau svarīgi kā izskatamies, ka tikai īstais konkursa dalībnieks uzvar.... PRETIIGI uz shito visu skatīties

Atbildēt

Lai pievienotu komentāru, ienāc ar kādu no sociālajiem tīkliem

Lai pievienotu komentāru, ienāc ar kādu no sociālajiem tīkliem